USA 25 cents Marsh-Billings-Rockefeller National Historical Park

Attributes of Coins
| Melt Value | $364.66 155.364g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | ¼ dollar |
| Krause number | UC# 358 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 4.19 mm |
| diameter | 76.2 mm |
| weight | 155.52 g |
Obverse:

Great people
Creators:
John Flanagan (JF), William Cousins (WC)
IN GOD WE TRUST
LIBERTY
QUARTER DOLLAR
UNITED STATES OF AMERICA
Reverse:

Geography
Great people
Plant
Creators:
Michael Gaudioso (MG), Donna Weaver
2020
E PLURIBUS UNUM
LAND STEWARDSHIP
MARSH-BILLINGS-ROCKEFELLER
VERMONT
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA 25 cents Marsh Billings Rockefeller National Historical Park 2020 Unc | 2020 | USA, Philadelphia | 45000 | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Marsh Billings Rockefeller National Historical Park 2020 S Proof | 2020 | S | USA, San Francisco | Proof | Value(USD) | |
| USA 25 cents Marsh Billings Rockefeller National Historical Park 2020 P Unc | 2020 | P | USA, Philadelphia | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Marsh Billings Rockefeller National Historical Park 2020 D Unc | 2020 | D | USA, Denver | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Marsh Billings Rockefeller National Historical Park 2020 S Unc | 2020 | S | USA, San Francisco | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Marsh Billings Rockefeller National Historical Park 2020 W Unc | 2020 | W | USA, West Point | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 05:47:51


User from US
Time: 2025-03-31 05:47:12


User from US
Time: 2025-03-31 05:41:41


User from US
Time: 2025-03-31 05:41:41


User from US
Time: 2025-03-06 06:24:51


