USA 25 cents Salt River Bay National Historical Park and Ecological Preserve


Attributes of Coins
| Melt Value | $364.66 155.364g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | ¼ dollar |
| Krause number | UC# 223 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 4.19 mm |
| diameter | 76.2 mm |
| weight | 155.52 g |
Obverse:

Great people
Creators:
John Flanagan (JF), William Cousins (WC)
IN GOD WE TRUST
LIBERTY
QUARTER DOLLAR
S
UNITED STATES OF AMERICA
Reverse:

Geography
Nature
Plant
Creators:
Richard Masters (RM), Joseph F. Menna (JFM)
2020
E PLURIBUS UNUM
JFM
RM
SALT RIVER BAY
U.S. VIRGIN ISLANDS
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA 25 cents Salt River Bay National Historical Park and Ecological Preserve 2020 Unc | 2020 | USA, Philadelphia | 45000 | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Salt River Bay National Historical Park and Ecological Preserve 2020 S Proof | 2020 | S | USA, San Francisco | Proof | Value(USD) | |
| USA 25 cents Salt River Bay National Historical Park and Ecological Preserve 2020 P Unc | 2020 | P | USA, Philadelphia | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Salt River Bay National Historical Park and Ecological Preserve 2020 D Unc | 2020 | D | USA, Denver | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Salt River Bay National Historical Park and Ecological Preserve 2020 S Unc | 2020 | S | USA, San Francisco | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Salt River Bay National Historical Park and Ecological Preserve 2020 W Unc | 2020 | W | USA, West Point | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 05:45:11


User from US
Time: 2025-03-31 05:44:06


User from US
Time: 2025-03-31 05:43:31


User from US
Time: 2025-03-31 05:42:14


User from US
Time: 2025-03-06 05:49:55













