USA 25 cents Frank Church-River of No Return Wilderness

Attributes of Coins
| Melt Value | $364.66 155.364g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | ¼ dollar |
| Krause number | UC# 355 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 4.19 mm |
| diameter | 76.2 mm |
| weight | 155.52 g |
Obverse:

Head of state
Creators:
John Flanagan (JF)
IN GOD WE TRUST
LIBERTY
QUARTER DOLLAR
UNITED STATES OF AMERICA
Reverse:

Geography
Nature
People
Ships
Creators:
Emily S. Damstra
2019
E PLURIBUS UNUM
IDAHO
RIVER OF NO RETURN
WILDERNESS
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA 25 cents Frank Church River of No Return Wilderness 2019 Unc | 2019 | USA, Philadelphia | 25000 | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Frank Church River of No Return Wilderness 2019 S Proof | 2019 | S | USA, San Francisco | Proof | Value(USD) | |
| USA 25 cents Frank Church River of No Return Wilderness 2019 P Unc | 2019 | P | USA, Philadelphia | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Frank Church River of No Return Wilderness 2019 S Unc | 2019 | S | USA, San Francisco | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Frank Church River of No Return Wilderness 2019 W Unc | 2019 | W | USA, West Point | 2000000 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 06:14:58


User from US
Time: 2025-03-31 06:14:00


User from US
Time: 2025-03-31 05:48:44


User from US
Time: 2025-03-31 05:41:44


User from US
Time: 2025-03-06 07:38:56


