USA 25 cents Harpers Ferry


Attributes of Coins
| Melt Value | $364.66 155.364g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | ¼ dollar |
| Krause number | UC# 338 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 4.19 mm |
| diameter | 76.2 mm |
| weight | 155.52 g |
Obverse:

Head of state
Creators:
Phebe Hemphill (PH)
IN GOD WE TRUST
LIBERTY
QUARTER DOLLAR
UNITED STATES OF AMERICA
Reverse:

Constructions
Nature
Creators: Phebe Hemphill (PH)
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA 25 cents Harpers Ferry 2016 Unc | 2016 | USA, Philadelphia | 55300 | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Harpers Ferry 2016 S Proof | 2016 | S | USA, San Francisco | Proof | Value(USD) | |
| USA 25 cents Harpers Ferry 2016 D Unc | 2016 | D | USA, Denver | 424000000 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 05:44:17


User from US
Time: 2025-03-31 05:44:06


User from US
Time: 2025-03-31 05:43:43


User from US
Time: 2025-03-31 05:42:30


User from US
Time: 2025-03-06 06:24:33













