USA 25 cents Perry's Memorial


Attributes of Coins
| Melt Value | $359.44 155.364g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | ¼ dollar |
| Krause number | UC# 322 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 4.19 mm |
| diameter | 76.2 mm |
| weight | 155.52 g |
Obverse:

Head of state
People
Creators:
John Flanagan (JF), William Cousins (WC)
IN GOD WE TRUST
LIBERTY
QUARTER DOLLAR
UNITED STATES OF AMERICA
Reverse:

Constructions
People
Creators: Don Everhart (DE)
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA 25 cents Perry Memorial 2013 Unc | 2013 | USA, Philadelphia | 30000 | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Perry Memorial 2013 S Proof | 2013 | S | USA, San Francisco | Proof | Value(USD) | |
| USA 25 cents Perry Memorial 2013 D Unc | 2013 | D | USA, Denver | 131600000 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 06:46:41


User from US
Time: 2025-03-31 06:46:21


User from US
Time: 2025-03-31 05:48:05


User from US
Time: 2025-03-31 05:48:03


User from US
Time: 2025-03-06 06:27:56













