USA 25 cents Hot Springs


Attributes of Coins
| Melt Value | $359.44 155.364g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | ¼ dollar |
| Krause number | UC# 306 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 4.19 mm |
| diameter | 76.2 mm |
| weight | 155.52 g |
Obverse:

Head of state
Creators:
John Flanagan (JF), William Cousins (WC)
IN GOD WE TRUST
LIBERTY
QUARTER DOLLAR
S
UNITED STATES OF AMERICA
Reverse:

Constructions
Geography
Creators:
Don Everhart (DE), Joseph F. Menna
2010
ARKANSAS
E PLURIBUS UNUM
HOT SPRINGS
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA 25 cents Hot Springs 2010 Unc | 2010 | USA, Philadelphia | 33000 | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Hot Springs 2010 S Proof | 2010 | S | USA, San Francisco | Proof | Value(USD) | |
| USA 25 cents Hot Springs 2010 D Unc | 2010 | D | USA, Denver | 29000000 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 08:53:04


User from US
Time: 2025-03-31 08:08:38


User from US
Time: 2025-03-31 08:04:19


User from US
Time: 2025-03-31 06:49:20


User from US
Time: 2025-03-06 13:32:24













