USA 25 cents Frederick Douglass

Attributes of Coins
| Melt Value | $364.66 155.364g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | ¼ dollar |
| Krause number | KM# 663 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 4.19 mm |
| diameter | 76.2 mm |
| weight | 155.52 g |
Obverse:

Head of state
IN GOD WE TRUST
LIBERTY
QUARTER DOLLAR
S
UNITED STATES OF AMERICA
Reverse:

Constructions
Great people
2017
DISTRICT OF COLUMBIA
E PLURIBUS UNUM
FREDERICK DOUGLASS
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA 25 cents Frederick Douglass 2017 Unc | 2017 | USA, Philadelphia | 20000 | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Frederick Douglass 2017 S Proof | 2017 | S | USA, San Francisco | Proof | Value(USD) | |
| USA 25 cents Frederick Douglass 2017 D Unc | 2017 | D | USA, Denver | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 06:09:15


User from US
Time: 2025-03-31 06:07:05


User from US
Time: 2025-03-31 05:57:41


User from US
Time: 2025-03-31 05:44:18


User from EC
Time: 2025-03-06 06:33:20












