USA 25 cents Cumberland Gap

Attributes of Coins
| Melt Value | $364.66 155.364g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | ¼ dollar |
| Krause number | UC# 337 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 4.19 mm |
| diameter | 76.2 mm |
| weight | 155.52 g |
Obverse:

Head of state
People
Creators:
Joseph F. Menna (JFM), Barbara Fox (BF)
IN GOD WE TRUST
LIBERTY
QUARTER DOLLAR
UNITED STATES OF AMERICA
Reverse:

People
Weapon
Creators:
Phebe Hemphill
2016
CUMBERLAND GAP
E PLURIBUS UNUM
FIRST DOORWAY TO THE WEST
KENTUCKY
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA 25 cents Cumberland Gap 2016 Unc | 2016 | USA, Philadelphia | 75000 | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Cumberland Gap 2016 S Proof | 2016 | S | USA, San Francisco | Proof | Value(USD) | |
| USA 25 cents Cumberland Gap 2016 D Unc | 2016 | D | USA, Denver | 167600000 | Unc | Value(USD) |
| USA 25 cents Cumberland Gap 2016 S Unc | 2016 | S | USA, San Francisco | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 05:57:37


User from US
Time: 2025-03-31 05:53:15


User from US
Time: 2025-03-31 05:47:09


User from US
Time: 2025-03-31 05:46:15


User from US
Time: 2025-03-06 06:00:11












