USA 25 cents Denali


Attributes of Coins
| Melt Value | $364.66 155.364g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | ¼ dollar |
| Krause number | UC# 320 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 4.19 mm |
| diameter | 76.2 mm |
| weight | 155.52 g |
Obverse:

Head of state
Creators:
John Flanagan (JF), William Cousins (WC)
IN GOD WE TRUST
LIBERTY
QUARTER DOLLAR
UNITED STATES OF AMERICA
Reverse:

Animals
Nature
Creators:
James Licaretz (JL), Michael Gaudioso (MG)
2012
ALASKA
DENALI
E PLURIBUS UNUM
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA 25 cents Denali 2012 Unc | 2012 | USA, Philadelphia | 20000 | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Denali 2012 S Proof | 2012 | S | USA, San Francisco | Proof | Value(USD) | |
| USA 25 cents Denali 2012 D Unc | 2012 | D | USA, Denver | 166600000 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from BR
Time: 2025-03-31 05:54:48


User from BR
Time: 2025-03-31 05:54:48


User from US
Time: 2025-03-31 05:51:38


User from US
Time: 2025-03-31 05:48:36


User from US
Time: 2025-03-06 06:37:36













