USA 25 cents Kisatchie

Attributes of Coins
| Melt Value | $364.66 155.364g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | ¼ dollar |
| Krause number | UC# 332 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 4.19 mm |
| diameter | 76.2 mm |
| weight | 155.52 g |
Obverse:

Head of state
Creators:
John Flanagan, William Cousins
IN GOD WE TRUST
LIBERTY
QUARTER DOLLAR
UNITED STATES OF AMERICA
Reverse:

Bird
Nature
Creators:
William Cousins
2015
E PLURIBUS UNUM
KISATCHIE
LOUISIANA
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA 25 cents Kisatchie 2015 Unc | 2015 | USA, Philadelphia | 42000 | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Kisatchie 2015 S Proof | 2015 | S | USA, San Francisco | Proof | Value(USD) | |
| USA 25 cents Kisatchie 2015 D Unc | 2015 | D | USA, Denver | 379600000 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 05:56:46


User from US
Time: 2025-03-31 05:55:03


User from US
Time: 2025-03-31 05:52:16


User from US
Time: 2025-03-31 05:49:34


User from US
Time: 2025-03-06 05:54:16












