USA 25 cents Vicksburg


Attributes of Coins
| Melt Value | $359.44 155.364g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | ¼ dollar |
| Krause number | UC# 314 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 4.19 mm |
| diameter | 76.2 mm |
| weight | 155.52 g |
Obverse:

Head of state
Creators:
John Flanagan (JF), William Cousins (WC)
IN GOD WE TRUST
LIBERTY
QUARTER DOLLAR
UNITED STATES OF AMERICA
Reverse:

Ships
Creators:
Joseph F. Menna (JFM), Thomas Cleveland (TC)
2011
E PLURIBUS UNUM
MISSISSIPPI
VICKSBURG
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA 25 cents Vicksburg 2011 Unc | 2011 | USA, Philadelphia | 58100 | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Vicksburg 2011 S Proof | 2011 | S | USA, San Francisco | Proof | Value(USD) | |
| USA 25 cents Vicksburg 2011 D Unc | 2011 | D | USA, Denver | 33400000 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:27:37


User from US
Time: 2025-03-31 08:18:36


User from US
Time: 2025-03-31 07:35:38


User from US
Time: 2025-03-31 06:36:57


User from CO
Time: 2025-03-06 10:56:15













