USA 25 cents Ellis Island


Attributes of Coins
| Melt Value | $359.44 155.364g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | ¼ dollar |
| Krause number | UC# 344 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 4.19 mm |
| diameter | 76.2 mm |
| weight | 155.52 g |
Obverse:

Head of state
IN GOD WE TRUST
LIBERTY
QUARTER DOLLAR
UNITED STATES OF AMERICA
Reverse:

Constructions
Geography
People
2017
ELLIS ISLAND
E PLURIBUS UNUM
NEW JERSEY
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA 25 cents Ellis Island 2017 Unc | 2017 | USA, Philadelphia | 40000 | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Ellis Island 2017 S Proof | 2017 | S | USA, San Francisco | Proof | Value(USD) | |
| USA 25 cents Ellis Island 2017 D Unc | 2017 | D | USA, Denver | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 05:59:16


User from US
Time: 2025-03-31 05:58:15


User from US
Time: 2025-03-31 05:53:51


User from US
Time: 2025-03-31 05:50:11


User from US
Time: 2025-03-06 06:37:00













