Germany 100 euro UNESCO World Heritage - Trier


Attributes of Coins
| Melt Value | $2,328.09 15.534g Gold |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 100 euro |
| Krause number | KM# 278 |
| Metal | Gold 0.999 |
| thickness | 1.65 mm |
| diameter | 28 mm |
| weight | 15.55 g |
Obverse:

Coat of arms
Creators:
Michael Otto
100 EURO
2009
BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND
Reverse:

Constructions
Geography
Creators:
Michael Otto
RÖMISCHE BAUDENKMÄLER-DOM UND LIEBFRAUENKIRCHE IN TRIER
UNESCO WELTERBE
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Trier 2009 J Proof | 2009 | J | Germany, Hamburg | 64000 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Trier 2009 G Proof | 2009 | G | Germany, Karlsruhe | 64000 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Trier 2009 F Proof | 2009 | F | Germany, Stuttgart | 64000 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Trier 2009 D Proof | 2009 | D | Germany, Munich | 64000 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Trier 2009 A Proof | 2009 | A | Germany, Berlin | 64000 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:46:22


User from BR
Time: 2025-03-31 09:39:46


User from US
Time: 2025-03-31 09:50:57


User from US
Time: 2025-03-31 09:51:45


User from US
Time: 2025-03-31 09:53:00













