Germany 100 euro UNESCO World Heritage - Wurzburg


Attributes of Coins
| Melt Value | $2,328.09 15.534g Gold |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 100 euro |
| Krause number | KM# 286 |
| Metal | Gold 0.999 |
| thickness | 1.65 mm |
| diameter | 28 mm |
| weight | 15.55 g |
Obverse:

Coat of arms
Creators:
Dietrich Dorfstecher
100 EURO
2010
BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND
Reverse:

Constructions
Geography
Creators:
Dietrich Dorfstecher
RESIDENZ UND HOFGARTEN
UNESCO WELTERBE
WÜRZBURGER
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Wurzburg 2010 J Proof | 2010 | J | Germany, Hamburg | 64000 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Wurzburg 2010 G Proof | 2010 | G | Germany, Karlsruhe | 64000 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Wurzburg 2010 F Proof | 2010 | F | Germany, Stuttgart | 64000 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Wurzburg 2010 D Proof | 2010 | D | Germany, Munich | 64000 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Wurzburg 2010 A Proof | 2010 | A | Germany, Berlin | 64000 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from CA
Time: 2025-03-31 09:48:04


User from US
Time: 2025-03-31 09:45:16


User from US
Time: 2025-03-31 09:37:20


User from US
Time: 2025-03-31 09:39:36


User from US
Time: 2025-03-31 09:47:56













