Germany 100 euro UNESCO World Heritage - Upper Middle Rhine Valley


Attributes of Coins
| Melt Value | $2,328.09 15.534g Gold |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 100 euro |
| Krause number | KM# 346 |
| Metal | Gold 0.999 |
| thickness | 1.65 mm |
| diameter | 28 mm |
| weight | 15.55 g |
Obverse:

Coat of arms
Creators:
Friedrich Brenner
100 EURO
2015
BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND
Reverse:

Castle
Geography
Creators:
Friedrich Brenner
BINGEN
KOBLENZ
OBERES MITTELRHEINTAL
UNESCO WELTERBE
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Upper Middle Rhine Valley 2015 J Proof | 2015 | J | Germany, Hamburg | 32600 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Upper Middle Rhine Valley 2015 G Proof | 2015 | G | Germany, Karlsruhe | 32600 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Upper Middle Rhine Valley 2015 F Proof | 2015 | F | Germany, Stuttgart | 32600 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Upper Middle Rhine Valley 2015 D Proof | 2015 | D | Germany, Munich | 32600 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Upper Middle Rhine Valley 2015 A Proof | 2015 | A | Germany, Berlin | 32600 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:49:05


User from US
Time: 2025-03-31 09:40:44


User from US
Time: 2025-03-31 09:47:26


User from US
Time: 2025-03-31 09:51:45


User from UA
Time: 2025-03-31 09:45:03













