Germany 100 euro UNESCO World Heritage - Augustusburg and Falkenlust


Attributes of Coins
| Melt Value | $2,328.09 15.534g Gold |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 100 euro |
| Krause number | UC# 233 |
| Metal | Gold 0.999 |
| thickness | 1.65 mm |
| diameter | 28 mm |
| weight | 15.55 g |
Obverse:

Coat of arms
Creators:
Bastian Prillwitz
100 EURO
2018
BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND
Reverse:

Geography
Creators:
Bastian Prillwitz (BP)
SCHLÖSSER AUGUSTUSBURG UND FALKENLUST
UNESCO WELTERBE
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Augustusburg and Falkenlust 2018 J Proof | 2018 | J | Germany, Hamburg | 27100 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Augustusburg and Falkenlust 2018 G Proof | 2018 | G | Germany, Karlsruhe | 27100 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Augustusburg and Falkenlust 2018 F Proof | 2018 | F | Germany, Stuttgart | 27100 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Augustusburg and Falkenlust 2018 D Proof | 2018 | D | Germany, Munich | 27100 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Augustusburg and Falkenlust 2018 A Proof | 2018 | A | Germany, Berlin | 27100 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:44:49


User from US
Time: 2025-03-31 09:44:29


User from CA
Time: 2025-03-31 09:51:03


User from CA
Time: 2025-03-31 09:48:29


User from US
Time: 2025-03-31 09:39:36













