Germany 100 euro UNESCO World Heritage - Luther Memorials in Eisleben and Wittenberg


Attributes of Coins
| Melt Value | $2,390.89 15.534g Gold |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 100 euro |
| Krause number | KM# 365 |
| Metal | Gold 0.999 |
| thickness | 1.65 mm |
| diameter | 28 mm |
| weight | 15.55 g |
Obverse:

Coat of arms
Creators:
Bastian Prillwitz
100 EURO
2017
BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND
Reverse:

Constructions
Creators:
Bastian Prillwitz
LUTHERGEDENKSTÄTTEN EISLEBEN UND WITTENBERG
UNESCO WELTERBE
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Luther Memorials in Eisleben and Wittenberg 2017 О Proof | 2017 | О | Germany, Hamburg | 31600 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Luther Memorials in Eisleben and Wittenberg 2017 G Proof | 2017 | G | Germany, Karlsruhe | 31600 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Luther Memorials in Eisleben and Wittenberg 2017 F Proof | 2017 | F | Germany, Stuttgart | 31600 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Luther Memorials in Eisleben and Wittenberg 2017 D Proof | 2017 | D | Germany, Munich | 31600 | Proof | Value(USD) |
| Germany 100 euro UNESCO World Heritage Luther Memorials in Eisleben and Wittenberg 2017 A Proof | 2017 | A | Germany, Berlin | 31600 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:37:31


User from US
Time: 2025-03-31 09:39:05


User from US
Time: 2025-03-31 09:36:52


User from US
Time: 2025-03-31 09:51:45


User from US
Time: 2025-03-31 09:45:16













