China - Republic 1 jiao

Attributes of Coins
| Melt Value | $4.44 1.89g Silver |
|---|---|
| Region | CHN |
| Denomination | 1 jiao |
| Krause number | Y# 326 |
| Metal | Silver 0.700 |
| thickness | 1.2 mm |
| diameter | 18.5 mm |
| weight | 2.7 g |
Obverse:

Great people
Creators:
Luigi Giorgi
中華民國三年
Reverse:

Wreath
Creators:
Luigi Giorgi
每十枚當一圓
壹角
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| China Republic 1 jiao 1914 Unc | 1914 | Unc | Value(USD) | |||
| China Republic 1 jiao 1916 Unc | 1916 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:43:45


User from UA
Time: 2025-03-31 09:45:03


User from US
Time: 2025-03-31 09:43:04


User from US
Time: 2025-03-31 09:42:29


User from US
Time: 2025-03-31 09:36:52












