Germany 10th Anniversary of the Weimar Constitution

Attributes of Coins
| Melt Value | $17.60 7.5g Silver |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 3 reichsmark |
| Krause number | KM# 63 |
| Metal | Silver 0.500 |
| thickness | 2.9 mm |
| diameter | 30 mm |
| weight | 15 g |
Obverse:

Great people
Creators:
Paul Gustav Rudolf Bosselt
3 REICHSMARK
DEUTSCHES REICH
HINDENBURG
REICHS-PRÄSIDENT
Reverse:

Anniversary
Creators:
Paul Gustav Rudolf Bosselt
11. AUGUST
1919
1920
TREU DER VERFASSUNG
List of Coin Varieties
Recognition Records


User from BR
Time: 2025-03-31 09:41:13


User from US
Time: 2025-03-31 09:47:16


User from US
Time: 2025-03-31 09:40:44


User from BR
Time: 2025-03-31 09:44:42


User from BR
Time: 2025-03-31 09:40:30












