Germany - Third Reich 5 reichsmark 1st Anniversary - Nazi Rule Potsdam Garrison Church (21 März 1933)


Attributes of Coins
| Melt Value | $30.41 12.492g Silver |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 5 reichsmark |
| Krause number | KM# 82 |
| Metal | Silver 0.900 |
| thickness | 2.5 mm |
| diameter | 29 mm |
| weight | 13.88 g |
Obverse:

Coat of arms
1934
5 Reichsmark
DEUTSCHES REICH
Reverse:

Temple
21 März 1933
List of Coin Varieties
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:38:20


User from CA
Time: 2025-03-31 09:49:47


User from US
Time: 2025-03-31 09:51:45


User from US
Time: 2025-03-31 09:47:01


User from US
Time: 2025-03-31 09:37:31













