Germany 5 reichsmark Flight of the Graf Zeppelin

Attributes of Coins
| Melt Value | $29.34 12.5g Silver |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 5 reichsmark |
| Krause number | KM# 68 |
| Metal | Silver 0.500 |
| thickness | 3 mm |
| diameter | 36 mm |
| weight | 25 g |
Obverse:

Coat of arms
Creators:
Franz Krischker
1930
5 REICHSMARK
DEUTSCHES REICH
Reverse:

Aviation
Geography
Creators:
Franz Krischker
GRAF ZEPPELIN
WELTFLUG 1929
List of Coin Varieties
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:39:53


User from US
Time: 2025-03-31 09:44:23


User from US
Time: 2025-03-31 09:40:38


User from CA
Time: 2025-03-31 09:42:09


User from US
Time: 2025-03-31 09:37:49












