Germany 10 euro 50th Anniversary of "Gorch Fock II"

Attributes of Coins
| Melt Value | $39.08 16.65g Silver |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 10 euro |
| Krause number | KM# 274 |
| Metal | Silver 0.925 |
| thickness | 2.62 mm |
| diameter | 32.5 mm |
| weight | 18 g |
Obverse:

Coat of arms
Star
Creators:
M. Frantisek Chochola
10 EURO
2008
BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND
Reverse:

Anniversary
Ships
Creators:
M. Frantisek Chochola
50 JAHRE
GORCH FOCK
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany 10 euro 50th Anniversary of Gorch Fock II 2008 J Unc | 2008 | J | Germany, Hamburg | 1500000 | Unc | Value(USD) |
| Germany 10 euro 50th Anniversary of Gorch Fock II 2008 J Proof | 2008 | J | Germany, Hamburg | 260000 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:41:17


User from US
Time: 2025-03-31 09:42:17


User from CA
Time: 2025-03-31 09:51:03


User from US
Time: 2025-03-31 09:50:30


User from US
Time: 2025-03-31 09:53:04












