Germany 10 euro 50th Anniversary - Return of Germany's Saarland


Attributes of Coins
| Melt Value | $38.52 16.65g Silver |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 10 euro |
| Krause number | KM# 263 |
| Metal | Silver 0.925 |
| thickness | 2.62 mm |
| diameter | 32.5 mm |
| weight | 18 g |
Obverse:

Coat of arms
Star
Creators:
Erika Binz-Blanke
10 EURO
2007
BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND
Reverse:

Anniversary
Constructions
People
Creators:
Erika Binz-Blanke
50 JAHRE
BUNDESLAND SAARLAND
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany 10 euro 50th Anniversary Return of Germany Saarland 2007 G Unc | 2007 | G | Germany, Karlsruhe | 1600000 | Unc | Value(USD) |
| Germany 10 euro 50th Anniversary Return of Germany Saarland 2007 G Proof | 2007 | G | Germany, Karlsruhe | 300000 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:49:51


User from AR
Time: 2025-03-31 09:42:26


User from CA
Time: 2025-03-31 09:53:02


User from US
Time: 2025-03-31 09:37:49


User from GB
Time: 2025-03-31 09:40:59













