Germany 10 mark 30th Anniversary - Signing of the Treaty of Rome


Attributes of Coins
| Melt Value | $22.41 9.688g Silver |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 10 mark |
| Krause number | KM# 167 |
| Metal | Silver 0.625 |
| thickness | 2.07 mm |
| diameter | 32.5 mm |
| weight | 15.5 g |
Obverse:

Animals
Coat of arms
Creators:
Reinhart Heinsdorff
10 DEUTSCHE MARK
1987
BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND
Reverse:

Animals
Anniversary
Creators:
Reinhart Heinsdorff
1957
1987
30 JAHRE
EUROPÄISCHE GEMEINSCHAFT
RÖMISCHE VERTRÄGE
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany 10 mark 30th Anniversary Signing of the Treaty of Rome 1987 G Unc | 1987 | G | Germany, Karlsruhe | 8000000 | Unc | Value(USD) |
| Germany 10 mark 30th Anniversary Signing of the Treaty of Rome 1987 G Proof | 1987 | G | Germany, Karlsruhe | 350000 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:50:30


User from US
Time: 2025-03-31 09:41:04


User from US
Time: 2025-03-31 09:53:04


User from US
Time: 2025-03-31 09:46:22


User from US
Time: 2025-03-31 09:37:24













