Italy 10 euro Peace and Freedom Europe


Attributes of Coins
| Melt Value | $47.80 20.35g Silver |
|---|---|
| Region | ITA |
| Denomination | 10 euro |
| Krause number | KM# 271 |
| Metal | Silver 0.925 |
| thickness | 2.8 mm |
| diameter | 34 mm |
| weight | 22 g |
Obverse:

Coins, banknote
Creators:
Uliana Pernazza (U.PERNAZZA)
PAX AVGVSTI
REPUBBLICA ITALIANA
Reverse:

Star
Creators:
Uliana Pernazza (U.PERNAZZA)
10 EURO
2005
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Italy 10 euro Peace and Freedom Europe 2005 R Proof | 2005 | R | Italy, Rome | 22000 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:49:05


User from US
Time: 2025-03-31 09:40:38


User from US
Time: 2025-03-31 09:46:49


User from US
Time: 2025-03-31 09:46:30


User from US
Time: 2025-03-31 09:39:53













