5 Cents - Frederik VII


Attributes of Coins
| Melt Value | $2.55 1.088g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | 5 cents |
| Krause number | KM# 65 |
| Metal | Silver 0.625 |
| thickness | 1 mm |
| diameter | 16 mm |
| weight | 1.74 g |
Obverse:

Royal family
Creators:
Federick Christopher Khorn (FK)
1859
FREDERIK VII KONGE AF DANMARK
Reverse:

Ships
Creators:
Harald Conradsen (HC)
5 CENTS
DANSK VESTINDISK MONT
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5 Cents Frederik VII 1859 ♔ Unc | 1859 | ♔ | Denmark, Copenhagen | 150000 | Unc | Value(USD) |
| 5 Cents Frederik VII 1859 ♔ Proof | 1859 | ♔ | Denmark, Copenhagen | 10 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from BR
Time: 2025-03-31 09:40:21


User from US
Time: 2025-03-31 09:42:53


User from CA
Time: 2025-03-31 09:48:04


User from US
Time: 2025-03-31 09:49:05


User from US
Time: 2025-03-31 09:53:04













