Luxembourg 2 euro 175th Anniversary - Chamber of Deputies and the First Constitution 2023-MK-Proof
Slovakia, Kremnica


Rarity
Extremely Rare
Attributes of Coins
| Region | LUX |
|---|---|
| Denomination | 2 euro |
| Krause number | UC# 118 |
| Mintage | 3,500 |
| Metal | Bi-Metallic: Nickel-Brass plated Nickel center, Copper-Nickel ring |
| thickness | 2.2 mm |
| diameter | 25.75 mm |
| weight | 8.5 g |
Obverse:

Anniversary
Constructions
Royal family
1848 Chambre des Deputes
2023
LUXEMBOURG
Reverse:

Geography
Creators:
Luc Luycx (LL)
2 EURO













