USA 25 cents Pictured Rocks

Attributes of Coins
| Melt Value | $364.66 155.364g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | ¼ dollar |
| Krause number | UC# 346 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 4.19 mm |
| diameter | 76.2 mm |
| weight | 155.52 g |
Obverse:

Head of state
Creators:
John Flanagan (JF)
IN GOD WE TRUST
LIBERTY
QUARTER DOLLAR
S
UNITED STATES OF AMERICA
Reverse:

Geography
Creators:
Michael Gaudioso (MG), Paul C. Balan (PCB)
2018
E PLURIBUS UNUM
MG
MICHIGAN
PCB
PICTURED ROCKS
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA 25 cents Pictured Rocks 2018 Unc | 2018 | USA, Philadelphia | 30000 | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Pictured Rocks 2018 S Proof | 2018 | S | USA, San Francisco | Proof | Value(USD) | |
| USA 25 cents Pictured Rocks 2018 D Unc | 2018 | D | USA, Denver | Unc | Value(USD) | |
| USA 25 cents Pictured Rocks 2018 S Unc | 2018 | S | USA, San Francisco | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 05:50:23


User from US
Time: 2025-03-31 05:49:46


User from US
Time: 2025-03-31 05:46:01


User from US
Time: 2025-03-31 05:42:20


User from US
Time: 2025-03-06 07:16:59












